- IDEA Entrepreneurship Centre
- Nyheder
Kontakt
IDEA Entrepreneurship Centre Engstien 1, 6000 Kolding
TLF 6550 1390
E-mail: kontakt(at)idea.sdu.dk
CVR: 29283958
EAN.NR.: 5798000423299

Nyheder
Dansk succes-iværksætterteam køber pre-seed investorer ud
Det succesfulde iværksætterteam bag Augmented Reality-virksomheden Intertisement, køber investorer ud, og sikrer samtidig flere investeringsmidler til kommende nye forretningsidéer.
De to stiftere Kim Bleshøy Nielsen og Jacob Stengade er nu igen selv bag roret i Intertisement.
Den nu tilbagebetalte risikovillige kapital kom fra Syddansk Teknologisk Innovation A/S (SDTI ), som investerer størstedelen på vegne af Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelse.
Derfor baner Intertisements succes nu vejen for flere investeringer i nye forretningsidéer.
Succes giver nye iværksætter kapital
Netop det faktum, at nye iværksættere, som mangler risikovillig kapital, får glæde af Intertisements succes, vækker stor begejstring i Intertisement, og er helt i tråd med stifternes ånd og visioner omkring entreprenørskab og kreativitet.
I samme ånd slog Intertisement i 2010 dørene op for et 350 kvm. stort udviklingshus, Kirkegade 6 i Esbjerg, som huser lejere i kreativt og professionelt kontorfællesskab.
"Vi er meget glade for, at vores unge virksomhed er kommet så godt fra start", udtaler Kim Bleshøy Nielsen. "Vi har haft stor sparring fra mange sider, bl.a. fra IDEA Entrepreneurship Centre ved SDU, der har været en utrolig stor støtte ? både med professionel rådgivning og mange værdifulde kontakter"
Siden SDTI (Syddansk Teknologisk Innovation A/S) i slutningen af 2007 valgte at gå ind som investor i Intertisement, er det gået stærkt. På mindre end 4 år, er det lykkedes for firmaet, at udvikle en unik teknik inden for Augmented Reality. Intertisement gjorde det bl.a. muligt for BoConcept at introducere et nyt og banebrydende møbelkonfigurationsværktøj, som gør det muligt at tilbyde kunderne et værktøj til at skabe personlige møbler.
Intertisement har kort fortalt formået at gå fra et udviklingsprojekt til en virksomhed med god indtjening.
"Intertisement er et skoleeksempel på godt entreprenørskab, hvor det til trods for store udfordringer, er lykkedes på under 4 år at skabe en virksomhed med positivt cash-flow, der beskæftiger 9 medarbejdere", udtaler Klaus Holmsberg, Direktør SDTI
I-pad skaber kæmpe marked for augmentet reality
I starten var fokus rettet mod indretningsbranchen. Idéen var at skabe et indretnings- og visualiserings-system, der gør det muligt virtuelt at tage møbler med hjem fra forhandleren og derefter se dem hjemme i stuen. Ideén strandede dog midlertidigt pga. det ekstremt dyre hardware.
Introduktionen af I-pad2'en skabte dog fornyet grobund for konceptet, og skabte samtidig en platform, der med Intertisement's teknologi rummer uanede muligheder inden for augmentet reality.
Intertisement har i dag 9 ansatte og har etableret samarbejde med. Orbit Studio, GreatHouse, Mindthemedia og LC system. Samarbejdet skal være med til at sikre Intertisement en førende position inden for augmentet reality og de nye forretningsområder dette medfører, og man er således ved at etablering af en afdeling i København.
Succesfuld pre-seed investor
Intertisement er SDTI's anden største exit i 2011, hvor de samtidig regner med at opnå ca. 45 mio. kr. i investeret kapital til omkring 20 nye selskaber samt opfølgende kapitalt til den eksisterende portefølje, hvilket gør 2011 til et rekord år for SDTI.
Exiten er samtidig endnu et bevis på, at risikovillig kapital gennem et innovationsmiljø, er en effektiv metode til at skabe jobs og vækst i samfundet.
Yderligere information:
Kim Bleshøy Nielsen, Direktør Intertisement ,
kbn@intertisement.com tlf: 61 30 03 34
Klaus Holmsbeg, Direktør, SDTI,
klah@sdti.dk, tlf: 63 15 70 98
Ivan Tyrsted, Bestyrelsesformand Intertisement, Direktør IDEA Entrepreneurship Centre,
ivt@idea.sdu.dk, tlf: 65 50 13 93
Kim Bleshøy Nielsen Kim Bleshøy og Klaus Holmsberg




